Governors

The board of governors is responsible to the Academy Trust and the Department of Education and Ofsted. They oversee the strategic management of CVPS. They are responsible for the management of the budget, securing high levels of attendance, and pupil behaviour, and supporting and challenging the school to achieve its strategic goals. They are responsible for fulfilling the funding agreement with the Department for Education to assure the DfE of high quality teaching, learning and outcomes for its pupils.

Any enquiries, issues or concerns relating to CVPS should be raised with the Principal or her staff in the first instance; however, parents are free to write to Mr Steve Hornsby, Chair of Governors, if they so wish. If parents would like to contact any of the Governors, please telephone the Office on 01670 735177 or email info@villageprimary.org.

A full list of Governors is shown below:

Mrs Deborah Wylie

  • Status: Ex-officio
  • Date of appointment: August 2012
  • Responsibility: Principal

Miss Alison Malcolm

  • Status: Vice Chair
  • Appointed by: Trust
  • Date of appointment: January 2016
  • Responsibility: Education Chair, Finance & HR Chair, Safeguarding, Safer Recruitment Accredited, Sub Committee Member

Miss Kirsten Hurst

  • Status: Governor
  • Appointed by: Trust
  • Date of appointment: February 2015; Resigned November 2017
  • Responsibility: Safeguarding, Sub Committee Member

Mr Mark Atkinson

  • Status: Risk (Chair), Sub-Committee Member
  • Appointed by: Trust
  • Date of appointment: July 2016
  • Responsibility: Premises, Health and Safety Chair, Responsible Officer, Sub Committee Member

Mr Grant Newberry

  • Status: Governor
  • Appointed by: Trust
  • Date of appointment: July 2016; Resigned October 2017
  • Responsibility: Sub Committee Member

Mrs Angela Hall

  • Status: Training/Governor Support, National Governors, SEND, UKS2, Sub-Committee Member
  • Appointed by: Trust
  • Date of appointment: June 2013
  • Responsibility: Governance Chair, Training/Governor Support, National Governors Association, Sub Committee Member

Mr Chris Dale

  • Status: Chair
  • Appointed by: Trust
  • Date of appointment: July 2015
  • Responsibility: EYFS, Sub Committee Member

Ms Suzanne McGarva

  • Status: Governor
  • Appointed by: Trust
  • Date of appointment: November 2015
  • Responsibility: KS1, Sub Committee Member

Mrs Cheryl Dixon

  • Status: Staff Governor
  • Appointed by: Trust
  • Date of appointment: December 2016
  • Resigned: October 2017
  • Responsibility: Sub Committee Member

Mrs Jenna Tudor

  • Status: Staff Governor
  • Appointed by: Trust
  • Responsibility: Sub Committee Member

Mr Paul Kennedy

  • Status: Staff Governor
  • Appointed by: Trust
  • Date of appointment: March 2018

The term of office is a period of four years, after which a governor may be re-elected.

Declarations of interest

Mrs Deborah Wylie

  • Business/Pecuniary or Conflicts of Interest: Child at school, Married to Ian Wylie (Trustee and Company Director of Little Angels Fun Club & Nursery Ltd), Shareholder for Little Angels Fun Club & Nursery Ltd, Governor at Benton Dene

Mrs Alison Malcolm

  • Business/Pecuniary or Conflicts of Interest: Child at school, Executive Finance Director at Little Angels Fun Club & Nursery Ltd who provide out of school care and a nursery provision of the school premises, Partner Gavin Scott volunteers in school.

Mr Mark Atkinson

  • Business/Pecuniary or Conflicts of Interest: Child at school

Mrs Angela Hall

  • Business/Pecuniary or Conflicts of Interest: Child at school, Employee at CVPS as Business Manager

Mr Chris Dale

  • Business/Pecuniary or Conflicts of Interest: None

Ms Suzanne McGarva

  • Business/Pecuniary or Conflicts of Interest: Two children at school

Mr Paul Kennedy

  • Business/Pecuniary or Conflicts of Interest: None

Mrs Jenna Tudor

  • Business/Pecuniary or Conflicts of Interest: Child at School, Employee at CVPS as Assistant Teacher

A signed copy of the register is available in school.

Sub Committees:

Finance & HR

  • Alison Malcolm: (Chair), Chris Dale: (Sub-committee member), Debbie Wylie: (Sub-committee member)

Education

  • Alison Malcolm: (Chair), Mark Atkinson: (Sub-committee member), Chris Dale: (Sub-committee member), Debbie Wylie: (Sub-committee member), Suzanne McGarva: (Sub-committee member)

Risk

  • Mark Atkinson: (Chair), Angela Hall: (Sub-committee member), Chris Dale: (Sub-committee member), Debbie Wylie: (Sub-committee member)

Attendance at each of the full governing body and sub-committee meetings can be found here.

Click here to view file.

Click here to download NGA Code of Conduct 2017.